Czy nasze miasto ma ciekawą historię? Zdecydowanie tak.
Czy są w nim powszechnie znane – wydawałoby się – miejsca, którym warto przyjrzeć się dokładniej? Na pewno. Przekonali się o tym gimnazjaliści z oświęcimskich szkół, którzy 26 października wzięli udział w grze miejskiej „Oświęcim niejedno ma imię” przygotowanej przez nauczycieli Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.
Czteroosobowe drużyny uczniów pod opieką nauczycieli z sześciu szkół podstawowych: nr 2, 3, 7, 8, 2 w Zaborzu oraz Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego wykonywały zadania na terenie Oświęcimskiego Centrum Kultury, Galerii Książki, Rynku Starego Miasta, w Centrum Żydowskim, Muzeum Zamek, Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży oraz Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. O wynikach zadecydowały: spostrzegawczość, wiedza, refleks, umiejętność logicznego myślenia i współpracy w grupie oraz kondycja fizyczna. Dobrej zabawie sprzyjała aura – od rana świeciło słońce i nie spadła ani jedna kropla deszczu.
Gimnazjaliści świetnie poradzili sobie z większością zadań. Układali m.in. puzzle przedstawiające fragment polichromii Witolda Kaczanowskiego i odpowiadali na pytania dotyczące jego biografii. W Alei Pisarzy szukali cytatów i nazwisk literatów, którzy osobiście składali podpisy uwiecznione na pamiątkowych tablicach, a następnie sami wykonywali zadanie rymotwórcze. W starej części miasta na podstawie zdjęć z dwudziestolecia międzywojennego oznaczali położenie ważnych obiektów na mapie, a na stadionie MOSiR-u musieli wykazać się m.in. znajomością ważnych wydarzeń związanych z LIFE Festivalem oraz wykonać zadanie sportowe wymagające fizycznej sprawności i mocnych nerwów.
Podsumowanie gry odbyło się na terenie Ekonomika, gdzie na uczniów czekały smaczne kanapki, słone babeczki i pyszne słodkości. Rywalizację wygrała drużyna ze szkoły Podstawowej nr 7 pod opieką Pani Danuty Mitoraj w składzie: Wojciech Domżał, Roman Szymczak, Olaf Welber i Mateusz Zadora. Chłopcy za zdobycie I miejsca otrzymali słuchawki firmy Sony. Pozostali uczestnicy wzbogacili się o power banki. Nagrody zostały sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego.
Wspólna zabawa pokazała, że gimnazjaliści z naszego miasta są kreatywni, a w Oświęcimiu naprawdę dużo się dzieje.
Tekst: Alicja Haj