Od kilku lat uczniowie Ekonomika mogą brać udział w szkolnym projekcie Spotkania z kulturą. Głównym zamysłem przedsięwzięcia jest przybliżenie współczesnej kultury poprzez bezpośredni udział w różnych wydarzeniach.
W projekcie bierze udział w szczególności młodzież klas pierwszych uczęszczająca na zajęcia z wiedzy o kulturze oraz wszyscy inni zainteresowani, skupieni przy Szkolnym Centrum Informacyjnym (bibliotece). Przygotowuje on młodzież do świadomego, aktywnego i twórczego uczestnictwa w kulturze na każdym jej poziomie i w każdym wymiarze: lokalnym, regionalnym, narodowym, europejskim i globalnym. Kształtuje również umiejętność przeżywania i nabywania doświadczeń w obcowaniu z różnymi formami kultury oraz integruje społeczność szkolną.
W ostatni piątek września tego roku wzięliśmy udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, podczas której odwiedziliśmy Kino Kijów i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. To jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń popularnonaukowych i kulturalnych w Polsce, otwierające drzwi do pasjonującego świata doświadczeń i eksperymentów naukowych w każdej dziedzinie.
19 października, w czwartek, klasa pierwsza technikum organizacji reklamy wraz z wychowawcą, Beatą Zielińską oraz koordynatorką projektu, Esterą Rzenno-Katerlą zwiedziła najważniejszy ośrodek kultury w regionie – Muzeum Śląskie w Katowicach, podziwiając stałe i czasowe wystawy tego centrum, szczególnie malarstwo współczesne artystów związanych ze Śląskiem oraz galerie plastyki nieprofesjonalnej i sztuki po roku 1945. W godzinach popołudniowych natomiast młodzież z zainteresowaniem obejrzała nowatorską wersję znanego w światowej kulturze musicalu Jesus Christ Superstar w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Przedstawienie stworzone przez dwóch młodych, zaledwie dwudziestokilkuletnich Brytyjczyków, okazało się na przełomie lat 60. i 70. jednym z największych przebojów w historii teatru muzycznego, spektaklem na miarę rewolucji Dzieci Kwiatów.
Dotknąć kultury w dosłowny sposób, poprzez kontakt ze współczesną literaturą i jej autorami, uczniowie rożnych klas mogli na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w piątek, 27 października. Gościem honorowym targów była Francja, zatem wytrwali mogli zdobyć autografy Nicolasa Sparksa i Erica-Emmanuela Schmitta. To była prawdziwa kulturalna uczta!
Zainteresowani uczniowie w październiku wzięli również udział w dwóch spotkaniach autorskich zorganizowanych przez oświęcimską Galerię Książki: z panią Marzeną Rogalską, dziennikarką i autorką książki „Wyprzedaż snów” oraz Mariuszem Szczygłem, reporterem i felietonistą. Jego „Gottland” i „Projekt; prawda” to dzieła niesamowite, „cudownie niepoddające się klasyfikacjom”.
Współczesna kultura jest niezwykle złożona, intryguje, inspiruje, czasem skandalizuje. Ale jest – i każdy uczeń powinien rozwijać umiejętność formułowania własnej opinii na jej temat. W tym właśnie pomaga projekt Spotkania z kulturą. Wzbudza zainteresowanie przedmiotem poprzez odniesienia do rzeczywistości bliskiej uczniom oraz inspiruje do współtworzenia kultury i aktywnego w niej uczestnictwa.
Przed nami kolejne wyjazdy. Gdzie,? na co? Kino, teatr, wystawa, Noc Muzeów – zobaczymy, program tworzy się spontanicznie, na bieżąco. Pewne jest, że każde wydarzenie, w którym bierzemy udział, kształci nasz gust w zakresie szeroko pojętej kultury i wzbogaca nasz wewnętrzny świat.
Tekst: Estera Rzenno-Katerla