8 marca uczestniczki 6 - 17 Hufca Pracy w Oświęcimiu, uczennice klasy III w Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, kształcące się w zawodzie fryzjera
postanowiły, że wykorzystają swoje umiejętności i zdobyte dotychczas doświadczenie, by zrobić prezent swoim rówieśniczkom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.
W tym dniu młodzież z Ośrodka obchodziła Dzień Kobiet. Uczennice mogły wziąć udział w sesji zdjęciowej, wcześniej wybrać sobie suknie - nawet te ślubne, a także poddać się zabiegom fryzjerskim i kosmetycznym - malowanie paznokci i makijaż. Niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszyły się jednak fryzury wieczorowe. Uczennice Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Oświęcimiu czesały, modelowały i zaplatały włosy swoim koleżankom, które także kształcącą się w szkole branżowej i przysposabiającej do pracy. „Klientki” nie miały trudności w porozumieniu się z uczestniczkami. Fryzjerki doradzały, proponowały, a w razie potrzeby poprawiały proponowane uczesania. Efekt końcowy w każdym wypadku był zadowalający, a nawet oszałamiający, jak twierdziły uczennice Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Inicjatorem i głównym organizatorem przedsięwzięcia była Pani Katarzyna Zając nauczyciel przedmiotów zawodowych z PZ nr 4 w Oświęcimiu.
Przedpołudnie spędzone wspólnie było cennym doświadczeniem zarówno dla wolontariuszek, jak i uczennic z Ośrodka. Inicjatywa pokazała, iż niepełnosprawność nie jest żadną barierą w nawiązywaniu relacji. Dziewczęta kształcące się w zawodzie fryzjera poczuły się potrzebne i zrozumiały, że czasem naprawdę niewiele trzeba, by sprawić komuś radość. Już po zakończeniu wolontariatu zdecydowano, iż inicjatywa jest potrzebna i przydatna – toteż będzie kontynuowana.
Fot. 1. Praca uczestniczek pod czujnym okiem Katarzyny Zając, nauczyciela przedmiotów zawodowych z Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu.
Fot. 2. Wolontariuszki w „akcji”.
Tekst i zdjęcia: Marta Michałek