18 lutego 2021 r. Kinga i Emilia, uczennice klasy 1 TAK Powiatowego Zespołu Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu, uczestniczki projektu pt. „ Tradycyjny sad”
oraz współtwórczynie grupy „Czereśniowi Architekci”, wybrały się z wizytą do grojeckiego sadownika, pana Sławomira Domżała, aby dowiedzieć się, jak wygląda prowadzenie sadu. Celem wizyty było poznanie pracy sadownika oraz zdobycie wiedzy na temat uprawy i hodowli drzew owocowych na naszych terenach.
Pan Domżał podzielił się wieloma cennymi radami, od których zależy powodzenie uprawy, a więc piękne, dorodne, zdrowe i smaczne czereśnie. Wskazówki te dotyczyły między innymi:
- niezakładania sadu w obniżeniach terenu, ponieważ sprzyjają one tworzeniu się zastoisk mrozowych, gdyż zimne powietrze, podobnie, jak woda spływa po zboczu na dno i tam się zatrzymuje,
- planowania obsady drzew z uwzględnieniem sposobu zapylania tak, aby zapewnić zapylenie krzyżowe odmianom wymagającym zapylenia pyłkiem innej odmiany,
- planowania obsady drzew w sadzie z uwzględnieniem miejscowych warunków klimatycznych,
- planowania obsady tak, aby odmiany jednego gatunku rosły obok siebie, co ułatwi zabiegi agrotechniczne, takie jak cięcie, nawożenie, czy ochronę,
- zabiegów pielęgnacyjnych, do których oprócz nawadniania, nawożenia, cięcia zaliczamy bielenie pni, które jest sprawdzonym sposobem ochrony drzewek owocowych przed mrozem i nagłymi zmianami temperatury ( mogą one powodować uszkodzenia i pęknięcia kory drzew).
Dzięki tej wizycie uczennice dowiedziały się także, że odmiany uprawne drzew i krzewów owocowych nie są rozmnażane generatywnie z nasion, ponieważ wtedy dają potomstwo zróżnicowane, o bardzo dużej zmienności cech i w niewielkim stopniu dziedziczą cechy rośliny matecznej. Dlatego też uprawne, szlachetne odmiany drzew owocowych, rozmnaża się wegetatywnie przez szczepienie.
Podczas spotkania uczennice zobaczyły, jak wygląda sad czereśniowy prowadzony metodą wrzecionową. Pan Domżał przekazał wiele cennych informacji na temat zakładania i uprawy czereśniowych drzewek owocowych, które uczestnicy projektu na pewno wykorzystają przy planowaniu i zakładaniu własnego sadu na przyszkolnym terenie.
Pan Sławomir zwrócił uwagę, że dzisiaj kładzie się nacisk na prowadzenie sadu, kierując się doborem odpornych odmian drzew, dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowanie takiego sposobu ochrony roślin, który jak najmniej szkodzi środowisku..
Zajęcia u sadownika bardzo się podobały, a zdobyta ciekawa i dodatkowa wiedzy z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
Na zakończenie wizyty uczennice otrzymały od pana Domżała podarunek - zdrowe i smaczne jabłka.
Dziękujemy za współpracę.
Opiekun projektu: Magdalena Owsiak