30 września 2022 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Niną Majewską-Brown – autorką nowej książki z serii Auschwitz – prawdziwe historie - "Ocalona z Auschwitz".
"Ocalona z Auschwitz" ukazuje prawdę o tym, co spotkało rodzinę Franciszki i Wawrzyńca Kuligów z Poręby Wielkiej, za pomoc udzieloną zbiegowi z obozu koncentracyjnego. To historia opowiedziana przez córki bohaterki, z których jedna zmarła, nie doczekawszy, niestety, premiery książki.
Książka ta jest dramatyczną opowieścią o odwadze, rozpaczy i miłości, niemożliwych wyborach, niespotykanej sile i traumie, która cieniem położyła się na kolejnych pokoleniach. Wstrząsający opis najgorszych chwil życia młodej rodziny, mieszkającej nieopodal obozu.
1 września 1941 roku w niemieckim mundurze, na rowerze i z pistoletem w kieszeni , ucieka z Auschwitz Jan Nowaczek. Los sprawia, że ratując się przed pościgiem, trafia do mieszkających w pobliżu Franciszki i Wawrzyńca Kuligów. Mimo obawy o własne życie, rodzina heroicznie pomaga zbiegowi.
Jakież będzie ich zdziwienie, gdy po kilku miesiącach Nowaczek ponownie pojawia się w ich domu w towarzystwie esesmanów, zdradzając osoby, które pomogły mu w ucieczce. W rezultacie, do obozu trafia Franciszka w dziewiątym miesiącu ciąży, jej siostra Stefania i kilka innych osób.
By ocalić ukochaną żonę, zrozpaczony Wawrzyniec podejmuje najtrudniejszą z decyzji – idzie do obozu, by "zamienić się" z Franciszką na życie. I choć sam poniesie śmierć, ocali miłość swojego życia i nienarodzone dziecko, które na pamiątkę po ojcu otrzyma jego imię – Wawrzyniec.
Książka oddaje hołd mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy, narażając życie, ryzykując wszystko, pomagali więźniom, jak tylko mogli i potrafili.
W czasie spotkania, pani Nina uchyliła rąbka tajemnicy swojego warsztatu pracy. W trakcie pisania powieści, chcąc wiarygodnie oddać odczucia bohatera książki, wystawia swoje ciało na mróz, aby poczuć, jak zimno było więźniom w obozie. Powstrzymuje się też przez pewien czas od jedzenia, aby samej poznać, co to znaczy być głodnym.
Każdą historię, którą beletryzuje, tak mocno przeżywa osobiście, że po napisaniu całości, aby wyrównać swoje emocje, oczyścić się psychicznie, korzysta z sesji zaprzyjaźnionego psychologa.
Na spotkaniu obecne były również inne osoby, z których pomocy pani Nina korzysta: historyk, pracownik Muzeum Auschwitz-Birkenau, mąż.
Rodzina bohaterów „Ocalonej z Auschwitz” złożyla pisarce podziękowania . Uczyniła tak również pani sołtys Poręby Wielkiej, pomysłodawczyni projektu napisania powieści.
To już piąta pozycja w dorobku pisarki z serii „Prawdziwe historie”, w których w tle pojawia się obóz Auschwitz-Birkenau. Na koniec padło pytanie : nad czym obecnie pracuje?
Nie zdradziła szczegółów, ale będzie to na pewno, jak zawsze, niezwykle interesująco opowiedziana prawdziwa historia, która połączy wywózki do Auschwitz z Powstaniem Warszawskim.
Czekamy z niecierpliwością.
Podczas wydarzenia można było zakupić książki zaproszonego gościa oraz otrzymać jego dedykację. Chętni uczniowie z klas I TE oraz I TAK, Natalia, Nina, Kornelia, Kinga, Alina, Wiktoria, Estera i Artem, po cierpliwym czekaniu w długiej kolejce,„zdobyli” dla szkoły podpis pani Niny Majewskiej-Brown wraz z okolicznościową pieczątką.
Jest on kolejnym nabytkiem w cennym zbiorze autografów, od lat kolekcjonowanym przez biblioteką szkolną Ekonomika.
W spotkaniu wzięliśmy udział w ramach NPRCZ 2.0 i z jego funduszy postaramy się uzupełnić nasz księgozbiór o jak najwięcej pozycji tej autorki.
Sądząc po samych tylko opiniach uczestników tego niezwykłego spotkania, na pewno będą wypożyczone..
Estera Rzenno-Katerla
koordynator projektu NPRCZ 2.0