W dniach 23 października oraz 7 listopada 2023 r., klasy technikum 2 TAK, 2 TOT, 2 TG oraz 2 TR uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Śląskiego Centrum Solidarności i Wolności w Katowicach.
Młodzież miała okazję zwiedzić muzeum interaktywne, które mieści się w budynku kopalni Wujek w Katowicach, czyli miejscu niezwykle ważnym w najnowszej historii Polski. To właśnie tutaj, 16 grudnia 1981 roku, trzy dni po wprowadzeniu stanu wojennego na terenie naszego kraju, odbył się strajk. Został on krwawo stłumiony przez oddziały ZOMO, w wyniku czego na miejscu śmierć poniosło 6 górników, a 3 kolejnych zmarło wskutek odniesionych ran.
Ku pamięci tamtych wydarzeń, otwarto interaktywną wystawę, która poświęcona jest temu strajkowi, a także oporowi Polaków wobec aparatu władzy w czasach PRL-u.
Żywą lekcję historii opowiedzieli nam autentyczni świadkowie tamtych wydarzeń, górnicy emeryci, którzy brali udział w historycznym strajku w Kopalni Wujek w grudniu 1981 r.: Antoni Gierlotka, Krzysztof Pluszczyk i Stanisław Płatek.
Jednym z najważniejszych elementów zwiedzanej ekspozycji była specjalnie wykonana makieta o wymiarach 420 cm na 230 cm, przedstawiająca w skali 1:100 teren objęty działaniem milicji i wojska w grudniu 1981 roku. Ponadto zobaczyliśmy górniczy hełm jednego z zastrzelonych górników - Janka Stawisińskiego, łuski i pocisk, znalezione w miejscu, gdzie strzelano 16 grudnia 1981r.; pojemniki po gazie łzawiącym. Na miejscu zaprezentowano nam również filmy - dokumentalny o pacyfikacji Kopalni Wujek i stanie wojennym w Polsce.
Krzysztof Dusik.