Klasa II f na warsztatach z tworzenia komiksów z p. Janem Lorkiem.
W czwartek, 21 listopada, klasa II f miała szczególną okazję wziąć udział w warsztatach poświęconych tworzeniu komiksów. Poprowadził je pan Jan Lorek, wszechstronny artysta: grafik, twórca zdjęć, rysunków i tekstów, projektant okładek, gier komputerowych, związany z pismem Komoda & Amiga plus (Johnny przedstawia) oraz Krakowskim Klubem Komiksu (KKK 26 Antologia, KKK 27 Artbook).
Ich głównym bohaterem był najpopularniejszy polski szympans, Tytus de Zoo, rysunkowe dziecko Papcia Chmiela.
W słowie wstępnym prelegent krótko przybliżył uczniom historię komiksu na świecie i w Polsce, podzielił się własnymi doświadczeniami i wiedzą, jak z pomysłu, który „kiełkuje w głowie”, powstaje w końcowej fazie postać , która „ożywa” na kartach kolejnych tomów komiksów.
W ramach krótkiego kursu uczestnicy usłyszeli o podstawach rysunku, formie przedstawienia tekstu w komiksach, kolorach, światłocieniach, perspektywie, ale- przede wszystkim-mieli okazję wcielić się w rolę rysowników. Czekały na nich zarówno kopie rysunków w czerni do kolorowania, jak i niebieskie wydruki szkiców do samodzielnego wykończenia. Niektórzy uczniowie zdecydowali się na wykonanie własnych prac.
Młodzież wykazała się niezwykłymi zdolnościami, talentem, a nawet pozytywnie zaskoczyła „Johnego” własnymi pomysłami.
W warsztatach mogliśmy uczestniczyć dzięki zaproszeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Filii w Oświęcimiu, w progach której ugościła nas jej kierownik, Alicja Dobrzańska.
Panu Janowi Lorkowi dziękujemy za przeprowadzenie warsztatów, a pani Alicji za zaproszenie zarówno prelegenta, jak i uczniów klasy branżowej, realizującej tym samym założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025, w której szkoła bierze w tym roku udział.
Katarzyna Zając, wychowawca
Estera Rzenno-Katerla, koordynator projektu