Już 15 listopada osoby uzależnione od tytoniu będą miały okazję zmienić swoje życie. Właśnie w tym dniu obchodzimy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji w Ekonomiku odbyło się spotkanie profilaktyczne.
W jego trakcie można było usłyszeć, że zarówno tradycyjny, jak też tzw. e-papieros – uzależniają i podstępnie zabijają. Palacze tytoniu są narażeni nie tylko na działanie nikotyny. W dymie wdychanym przez osobę palącą znajduje się 4 tysiące substancji toksycznych, z których aż 40 ma działanie rakotwórcze. Szczególnie niekorzystny wpływ na organizm wywiera tlenek węgla (czad), który łącząc się z hemoglobiną, blokuje oddychanie tkankowe. Ponadto dym tytoniowy zawiera setki innych trujących substancji, m.in.: aceton, amoniak, cyjanowodór, fenol, butan, arsen, polon, kadm czy siarkowodór. W trakcie palenia przenikają one do organizmu.
Z wykładu, który przeprowadziły panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że co roku na skutek palenia przedwcześnie umiera ok. 70 tysięcy Polek i Polaków (to tak, jakby z Polski zniknęło miasto wielkości Suwałk) i skraca ono życie statystycznie o 10-20 lat. Ponad 6 tysięcy kobiet umiera w Polsce na raka płuc, a około 2 tysiące osób umiera co roku z powodu palenia biernego. Mimo tego 7% ciężarnych kobiet pali papierosy. Palenie od jednego do kilku papierosów dziennie również szkodzi i uzależnia, a ponadto paląc dziennie paczkę papierosów, w ciągu roku puszczasz z dymem ok. 4 i pół tysiąca złotych.
Podczas spotkania wszyscy chętni mieli okazję sprawdzić ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, porównać swój wynik z danymi w tabeli i wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Wszystkim osobom, które zdobędą się na odwagę, aby rzucić palenie, życzymy wytrwałości w dążeniu do celu.
Tekst: Agnieszka Pilarczyk-Wawręty