Europejska Noc Naukowców to coroczna impreza popularnonaukowa finansowana z budżetu Unii Europejskiej.
Zainicjowana została w 2005 roku i odbywa się zawsze w ostatni piątek września równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tej piątkowej nocy w ramach Małopolskiej Nocy odwiedziliśmy Wydział Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, aby zagłębić się w tajniki kuchni molekularnej, mikrobiologii żywności czy chemii spożywczej i dodatków do żywności.
Wiemy już jak przygotowywana jest i jak smakuje żywność liofilizowana, nad stołem mikrobiologicznym poczuliśmy się jak prawdziwi naukowcy, namnażając bakterie kwasu mlekowego i dostarczając im odpowiedniej pożywki. Dżem z cebuli czy właściwości i zastosowanie bzu czarnego – teraz już wiemy „z czym to się je”.
Dowiedzieliśmy się dużo o pewnym urządzeniu do pomiaru barwy metodą instrumentalną i jego znaczeniu w ocenie jakości żywności. Wykonaliśmy doświadczenie spektrometrem na zależność nasycenia koloru popularnej „krówki” do jej świeżości. Najbardziej jednak zaciekawiły nas warsztaty kuchni molekularnej, podczas których metodą laboratoryjną przegotowaliśmy malinowe spaghetti oraz słodki kawior, a podstawowymi składnikami do ich wykonania był agar, czyli wysuszony żel otrzymywany z różnych gatunków glonów oraz sok malinowy. Otrzymane produkty były zaskakujące w swoim smaku, zdrowe i zdecydowanie niskokaloryczne.
Na zakończenie wzięliśmy udział w niezwykłym chemicznym show. Było wybuchowo, kolorowo, zaskakująco; ogólnie: chemiczna noc z dodatkami do żywności (i nie tylko) na wesoło. Dzięki pokazowi teraz wiemyj zniszczyć czołg za pomocą skórki z parówki i cukierków, czy 1+1 = 2, czy w soli kuchennej jest cyjanek, co wspólnego ma sterowiec Hindenburg z margaryną, jaki jest związek pomiędzy kiełbasą krakowską a wybuchową kiełbasą Kmicica oraz kto podpalił Londyn w 1666 roku i co wspólnego z tym miała zwykła mąka Widzieliśmy znikającą glizdę, świecącą gorycz, cuchnący koktajl etc.
Dużo by opowiadać, zapraszamy więc do galerii zdjęć i do osobistego udziału w kolejnej Nocy Naukowców za rok!
Tekst i zdjęcia: Estera Rzenno-Katerla