Atakuje z zaskoczenia, wiek i płeć dla niego nie mają znaczenia.
Cichy zabójca, który ukazuje swoje prawdziwe oblicze po pięciu lub nawet dwunastu latach od momentu zakażenia. Oto on – wirus HPV o którym niestety tak rzadko słyszymy.
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego wywołują typy onkogenne – 16 i 18. U większości zakażonych kobiet i mężczyzn nie ma widocznych objawów, przez co zupełnie nieświadomie mogą przekazywać wirusa swoim partnerom. Drogą zakażenia są wyłącznie kontakty seksualne oraz kontakt cielesny bez odbycia stosunku, ponieważ wirus umiejscawia się w okolicach narządów płciowych. Wówczas mogą pojawić się zmiany skórne w postaci brodawek. Niestety, prezerwatywa nie może stanowić całkowitego zabezpieczenia. Nie można natomiast zakazić się przez środki higieny, bieliznę, narzędzia medyczne i krew.
Konsekwencją zakażenia wirusem HPV jest u kobiet rak szyjki macicy, natomiast u mężczyzn rak prącia i rak odbytu. Ryzyko rozwoju choroby zwiększają liczni partnerzy seksualni, rozpoczęcie współżycia seksualnego w młodym wieku, ignorowanie objawów, wstyd przed wizytą u lekarza oraz palenie tytoniu. Profilaktyka polega na świadomych i odpowiedzialnych zachowaniach seksualnych, szczepieniach profilaktycznych oraz regularnym wykonywaniu badań cytologicznych przez kobiety (1 raz w roku). Pozwalają one wykryć chorobę nowotworową w stadium przedrakowym. Zdarza się niestety, że wiele kobiet nie wykonuje cytologii latami. Powodem jest brak czasu, lęk przed wizytą u ginekologa lub stwierdzenie, że skoro dobrze się czuję, to po co mam się badać. Jednak rozwijający się rak nie boli, a jego objawy pojawiają się dopiero w stadiach zaawansowanych.
W naszej szkole od kilku lat odbywa się turniej wiedzy na temat HPV. Podobnie jak w poprzednich edycjach młodzież Ekonomika wykazała się wiedzą na temat budowy, sposobów zakażenia i profilaktyki wirusa. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna dziewczyn z klasy III TER: Nicol Szewczyk, Oliwia Pasko i Żaneta Górecka. Drugie miejsce zdobyli dzielnie walczący panowie z II TG: Wojciech Mitoraj, Norbert Górowicz i Hubert Strzała. Na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie z III TG w składzie: Karolina Janus, Anna Żmuda i Piotr Kępka. Zwycięzcom gratulujemy!
Agnieszka Pilarczyk-Wawręty