W etapie centralnym tegorocznej V jubileuszowej Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Instytut Geografii Miast i Turyzmu, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
wzięła udział Paulina Talaga z klasy III TOH. Temat przewodni edycji brzmiał: „Turystyka folklorystyczna – barwy regionu”. Finał zawodów odbył się w dniach 4-7 kwietnia w Łodzi i Spale.
Olimpiada Wiedzy o Turystyce została wpisana na listę olimpiad Ministerstwa Edukacji Narodowej, co oznacza, że finaliści Olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik obsługi turystycznej. Finaliści i Laureaci Olimpiady decyzją senatów wyższych uczelni mogą być przyjmowani na studia wyższe z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
Uroczyste otwarcie etapu centralnego zorganizowano 4 kwietnia w nowej auli im. prof. Stanisława Liszewskiego na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestników powitał przewodniczący Komitetu Głównego OWoT prof. Bogdan Włodarczyk, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych UŁ. W pierwszej części etapu centralnego uczniowie rozwiązywali test oraz przedstawiali prezentacje multimedialne poświęcone turystyce folklorystycznej. Spośród finalistów komisja wyłoniła 15 uczestników, którzy przystąpili do wykonania zadania finałowego polegającego na opracowaniu i zaprezentowaniu programu jednodniowej wycieczki po Wilnie.
Głównym sponsorem Olimpiady Wiedzy o Turystyce było Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wszyscy jej uczestnicy w dniach 4-7 kwietnia 2018 roku mieli zapewnione całodzienne wyżywienie, serwis kawowo-herbaciany z ciastem, noclegi, oraz liczne atrakcje, jak zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC 1 w Łodzi, wybranych zabytków Łodzi, Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim, udział w warsztatach rękodzielniczych w Skansenie Rzeki Pilicy „Od ziarenka...” oraz warsztatach folklorystycznych z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich z Komornik k. Wolborza, a także zajęcia rekreacyjne w parku linowym w Spale.
Tekst: Marzena Sawicka