Nie wybiera płci ani wieku, źle zdiagnozowana lub źle leczona prowadzi do zaburzeń widzenia, uszkodzenia nerek, powikłań w układzie krążenia.
Cukrzyca typu 2 – cichy zabójca, który rozwija się latami i najczęściej dotyka osoby starsze, które mają nadwagę, wysoki cholesterol i mało się ruszają.
W Polsce na 100 tysięcy mieszkańców przypada 200 nowych zachorowań. Ryzyko zachorowania w dorosłym życiu na cukrzycę typu 2 jest większe u osób, które miały nadwagę w okresie dziecięcym. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze wykazali, że im dłużej utrzymuje się nadwaga u dziecka, tym wyższe jest ryzyko zachorowania. U otyłych nastolatków ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie o 51%, natomiast u dzieci mających nadwagę od 7. roku życia do okresu dorosłości ryzyko to rośnie czterokrotnie między 30. a 60. rokiem życia.
Cukrzycy typu 2 niejednokrotnie można zapobiec poprzez zmianę trybu życia i sposobu odżywiania. Sygnałem ostrzegawczym jest zawsze podwyższony poziom glukozy we krwi. Dlatego w czwartek w Powiatowym Zespole nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych mieszkańcy osiedla Zasole i okolic mieli okazję, aby bezpłatnie dokonać pomiaru poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Autorem akcji było Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, natomiast pomiaru dokonywała pielęgniarka, pani Wioletta Cyran z Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.
– Dieta obfitująca w słodycze, napoje gazowane i jedzenie typu fast – food oraz brak aktywności fizycznej skutkują rozwojem cukrzycy. W Polsce z nadwagą zmaga się 16 % nastolatków, a co trzeci ośmiolatek ma nadwagę i nadciśnienie tętnicze – mówi pani Wioletta.
Badanie skierowane było do osób w wieku 40 – 65 lat, ale skorzystały z niego również młodsze osoby, którym zależało, aby skontrolować swoje parametry.
– Od dawna miałam zamiar sprawdzić swój poziom cukru, ale u lekarza wiecznie trzeba stać w kolejce. Cieszę się, że teraz miałam taką okazję – mówi Edyta, uczennica PZ4.
Podczas pomiaru uczennice Ekonomika: Ola, Wiktoria i Klaudia przeprowadzały ankietę dotyczącą oceny ogólnego stanu zdrowia i poziomu świadomości dotyczącego profilaktyki cukrzycy typu 2. W ankiecie wzięły udział 32 osoby. Wśród szesnastu osób pomiędzy 40 a 50 rokiem życia połowa codziennie zjada słodycze. Podobne wyniki są w grupie wiekowej 51 – 59 lat. Pięć na dwanaście osób codziennie spożywa słodycze. Spośród osób najstarszych biorących udział w ankiecie (60 – 65 lat) dwie na cztery osoby codziennie wprowadzają słodycze do swojego jadłospisu. Na pytanie o słodzenie napojów aż czternaście osób odpowiedziało twierdząco. Największa świadomość dotycząca negatywnego wpływu cukru na organizm człowieka jest w najmłodszej grupie badanych (40 do 50 lat). Na szesnaście osób trzynaście nie słodzi napojów. W grupie 51 – 59 lat na dwunastu badanych tylko cztery osoby piją wodę. W odpowiedzi na pytanie o rodzaj aktywności fizycznej większość wybiera spacery i jazdę na rowerze. Spośród wszystkich ankietowanych cztery osoby palą tytoń. Wyniki badań poziomu glukozy we krwi u wszystkich badanych były prawidłowe. Stwierdzono jedynie niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego u siedmiu osób, w tym u czterech w grupie wiekowej 51 do 59 lat.
Agnieszka Pilarczyk-Wawręty