Zbliżają się wakacje - czas w którym nasze ciało narażone jest na nadmierną ekspozycję promieni słonecznych, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi profilaktyki nowotworów złośliwych skóry.
W związku z przystąpieniem naszej szkoły do programu profilaktycznego „Znamię? Znam je” w poszczególnych klasach odbyły się lekcje on-line pt. „ABC czerniaka”. Nowotwory skóry stanowią 10% wszystkich wykrywalnych nowotworów złośliwych u ludzi. Mogą występować na całej powierzchni skóry lub odsłoniętych częściach ciała. Należą do nich raki skóry i czerniaki.
Czerniak jest jednym z kilkudziesięciu złośliwych nowotworów skóry, który jednocześnie jest najbardziej agresywny, ponieważ charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia trudnych w leczeniu przerzutów. Szybkie i prawidłowe rozpoznanie pozwala na wyleczenie 80% chorych.
W Polsce co roku rejestruje się 13000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym 2500 na czerniaka. Liczba ta nieustannie rośnie. Szacuje się, że w naszym kraju podwaja się ona co 10 lat. Głównym czynnikiem środowiskowym odpowiedzialnym za rozwój nowotworów złośliwych skóry, w tym czerniaka, jest promieniowanie światła słonecznego. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (słońce, solarium) jest bardzo szkodliwa, szczególnie dla dzieci i młodzieży. U osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta o 55 %.
Ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory złośliwe skóry wzrasta w przypadku kiedy:
- posiadasz jasna karnację, liczne piegi, rude lub blond włosy i niebieskie oczy,
- masz dużą liczbę znamion barwnikowych,
- doznała/eś oparzeń słonecznych lub słabo tolerujesz słońce,
- przebywasz w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie,
- w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub inne nowotwory skóry,
- korzystasz z solarium.
Jak zatem chronić się przed nowotworami? Mamy dla Was sześć sposobów:
1. Raz w miesiącu oglądaj swoja skórę i sprawdzaj, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
2. Jeśli coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do chirurga – onkologa.
3. Podczas opalania się pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów słonecznych.
4. Unikaj słońca w godzinach 11 do 16.
5. Nie opalaj się w solarium!
6. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga – onkologa.
Tekst: Agnieszka Pilarczyk-Wawręty i Magdalena Owsiak
Zachęcamy do wypełnienia załączonej ankiety i przesłania odpowiedzi przez mobiDziennik (do jednej z autorek tekstu) do dnia 1 czerwca. Czekają na Was nagrody :)