„Wczoraj jest historią, jutro – tajemnicą, a dziś – darem”. Doświadczenia ostatnich kilkunastu miesięcy zmieniły nasz sposób postrzegania rzeczywistości.
Po raz kolejny pokazały, że wszyscy jesteśmy tym, co pamiętamy. Składamy się ze wspomnień, nadziei, westchnień, obaw, niewielkich okruchów tego, co minione. Myśl o szczególnym znaczeniu przeszłości, bez której teraźniejszość wyglądałaby zupełnie inaczej, stała się mottem spotkania związanego z Dniem Edukacji Narodowej oraz akademii przygotowanej z okazji 60– lecia szkoły przez młodzież oświęcimskiego Ekonomika pod opieką pań: Alicji Haj, Lucyny Benio oraz Anny Wichaj.
Gospodarze uroczystości oraz zaproszeni goście tradycyjnie spotkali się w Oświęcimskim Centrum Kultury. Wicestarosta, pan Paweł Kobielusz, złożył pracownikom oświaty życzenia, wręczył także wyróżniającym się w pracy dyrektorom, pedagogom i pracownikom administracji dyplomy potwierdzające otrzymanie Nagród Starosty.
Obecna dyrektor Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych, pani Edyta Bogusz, opowiedziała o przeszłości i szczególnej roli swojej placówki wśród szkół kształcących w zawodach usługowych. Byli dyrektorzy szkoły: pan Władysław Kwaśny oraz pani Bogusława Bebak umożliwili zebranym sentymentalny powrót do lat minionych i złożyli pełne serdecznych słów życzenia na przyszłość.
Artystyczny program spotkania obfitował w niespodzianki. Najpierw duch historii poprowadził widzów przez kolejne dziesięciolecia – od czasów, w których najważniejsza była wierność ojczyźnie i partii, do współczesności i życzeń: „by nas było stać na święty spokój” i oczywiście: „mądrych ludzi wokół”. W drugiej części pierwszoplanowym bohaterem stał się współczesny nauczyciel ukazany z różnych perspektyw: nadopiekuńczej matki, ustawianego do pionu chirurga czy przejętego rodzica usilnie starającego się wywiązać z zadań przeznaczonych dla dziecka. O relaks gości zadbał charyzmatyczny guru, któremu udało się wyciszyć i odprężyć nawet najbardziej opornych i zestresowanych widzów. Wzruszające i skłaniające do refleksji momenty pojawiły się w czasie sentymentalnej podróży w przeszłość, gdy tłem dla recytujących piękne teksty Zbigniewa Herberta i Julii Hartwig oraz uzdolnionych wokalnie uczennic Ekonomika stały się czarno – białe zdjęcia, przedstawiające szkołę i jej pracowników w pierwszych dziesięcioleciach istnienia.
Uroczystość uświetniająca jubileusz szkoły potwierdziła aktualność słów Cypriana Kamila Norwida: „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”.
Tekst: Alicja Haj
Zdjęcia: Agnieszka Pilarczyk-Wawręty, Jarosław Hebda